Школярі тепер харчуватимуться по-новому: відомий шеф-кухар розповів про реформу

В інтерв’ю журналістам шеф-кухар Євген Клопотенко розповів , як зміниться харчування українських школярів та про нові страви, які для них додали.

Клопотенко каже, що школярів більше будуть годувати сардельками і ковбасками. Але котлети залишаться і їх тепер будуть запікати, щоб було корисніше.

Взагальному ж меню сильно зміниться, повідомляє 24 канал. Буде багато страв, що здатне здивувати дорослих: “Моя дитина сьогодні їстиме мінестроне, лобіо і фрітату”.

“В цьому і ідея – якщо з дитинства вчити дітей є таку їжу, то, подорослішавши, вони не будуть лякатися назв. А поки у нас так: “Я не знаю, чи можна моїм дітям їсти мінестроне. Може, це щось страшне”, – каже шеф-кухар.

У шкільному меню тепер будуть:

  • яєчня скрамбл;
  • італійський омлет фрітата;
  • італійський овочевий суп мінестроне;
  • курячі нагетси;
  • шпундра (свинина, тушкована з буряком в буряковому квасі);
  • верещака (свинячі реберця, запечені в квасі зі спеціями і часником);
  • гамула (печиво, яке готують з пюре з запеченого яблука).

Ще до учнівської їжі почнуть додавати спеції – чебрець, копчену і звичайну паприку, хмелі-сунелі, куркуму і т.п. Хоча раніше спеції в стравах для школярів були заборонені.

Загалом Клопотенко розробив для шкільних їдалень 160 рецептів.

Скільки коштують нові страви

Евгеній Клопотенко повідомив, що вартість цього меню лише на 2 – 3 гривні перевищує суму, що виділяють на харчування одного школяра. Він сказав, що склав меню за новими нормами, і щоб страви їм відповідали, треба збільшити фінансування на 15-20%.

“Міносвіти і МОЗ створили нову нормативну базу, яка регулює харчування дітей. Якщо раніше це було 100 грам салату і 100 грам хліба, то тепер 300 грам салату і 10 грам хліба. Треба більше овочів класти в тарілку. Саме через це раціон дорожчий”, – каже він.

За його словами, раніше на харчування однієї дитини виділялося 13 гривень, а тепер – 17 гривень. На місцях бюджети будуть збільшуватися.

Шеф-кухар запевняє, що в меню немає жодної страви, якої б не змогли приготувати шкільні кухарі. “Я намагався зробити так, щоб все було звично і зрозуміло”, – говорить Клопотенко.

Шеф-кухар упевнений у реалізації реформи. Коли кухарі спробують готувати нові страви, то зрозуміють, що нічого кардинально нового їм готувати не потрібно.

Як з’явилася ідея змінити шкільне харчування?

Клопотенко каже, що ідея з’явилася ще 5 років тому. Якось він зайшов у шкільну їдальню і згадав, як сам їв ту жахливу їжу, будучи школярем. “Я відчув силу змінити це і дати українським дітям круту їжу”, – зізнався кухар.

До слова, що перший етап реформування шкільного харчування вже закінчився. Нові вимоги до меню учнів почали діяти з 1 вересня 2021 року. Але тут є перехідний період – до 1 січня 2022 року.