Шокуюча новина для українців: реальна ціна не електроенергію вже втричі вища. Експерт розповів, що нас чекає

В Україні тариф на електроенергію для населення можуть переглянути в квітні 2022-го, коли закінчиться дія постанови, яка регулює ціну (ПСО). Уже зараз українці, за підрахунками, мають платити не 1,44, а 4,5-4,85 грн за кожен кВт*год (реальна вартість струму), і у 2022-му ціни знижуватися не будуть.

Як розповів директор ТОВ “Волиньелектрозбут” (Група Tolk) Дмитро Іванов, прогнозувати реальну вартість електроенергії в 2022 році в ситуації, коли весь світ входить в енергетичну кризу, – складно. З огляду на пандемію та ситуацію в економіці, можна бути впевненим, що дешевше не буде, повідомляє Obozrevatel.

“Чинний формат ПСО теоретично виглядає непогано – НАЕК “Енергоатом” (маючи значно нижчу собівартість енергії, ніж інша генерація) за рахунок високої маржі від продажу на вільному ринку повинен компенсувати різницю між тарифом населення і реальною вартістю енергії. Практично – це те ж саме перехресне субсидування, яке було раніше, тільки “упаковка змінилася і писанини додалося”, – говорить експерт.

Наявний формат і механізм ПСО в умовах нестабільності правил гри на ринку і ціни, що постійно зростає, на всіх його сегментах, неминуче призведе до утворення касових розривів у постачальників універсальної послуги та в “Енергоатому”, додає експерт. Що, зі свого боку, спричинить неспроможність усіх учасників ПСО виконувати ці спеціальні обов’язки.

“Це – песимістичний сценарій чинного формату ПСО, і він потребує негайних коректив і вдосконалення. Дефіцит генерації і рівень запасів вугілля на складах ТЕС і ТЕЦ тільки поглиблює негатив ситуації”, – пояснив Іванов.

Епідеміологічні обмеження призведуть до спаду ділової активності і зниження рівня оплати населенням на 5-10%, припускає експерт. “Щомісяця зростання дебіторки виймає з оборотних коштів ті ж 5-10%, поглиблюючи касовий розрив і створюючи безнадійну заборгованість із контингенту померлих, тих, які продали квартири/будинку, поїхали невідомо куди і т.д. Що робити з цією “безнадійкою”? – запитує директор підприємства.

Скільки зараз платимо?

З жовтня 2021 року для деяких українців тариф на електроенергію знизився на 24 коп. за кВт*год – з 1,68 до 1,44 грн. Такий тариф для побутових споживачів діє на перші 250 кВт*год. на місяць. Кожен наступний кВт*год коштує, як і раніше, 1,68 грн.

А звичну для українців знижку на перші 100 кВт*год на місяць скасували ще з січня 2021 року. Тому електрика в країні все одно дорожчає – ще в 2020-му перші 100 кВт*году коштували на 54 грн менше, ніж з 1 жовтня 2021-го.

Ціна при споживанні 100 кВт*год електроенергії:

  • у жовтні 2020-го – 90 грн.;
  • у жовтні 2021-го – 144 грн.

Ціна при споживанні 250 кВт * год:

  • у жовтні 2020-го – 342 грн.;
  • у жовтні 2021-го – 360 грн.

Ціна при споживанні 500 кВт*год:

  • у жовтні 2020-го – 762 грн.;
  • у жовтні 2021-го – 780 грн.