Ціни злетять, зарплати впадуть на чверть: у Нацбанку озвучили шокуючий прогноз

В Україні реальний рівень зарплат 2022-го впаде на чверть. При цьому зростання цін становитиме близько 30%. Наступного року має розпочатися поетапне та плавне відновлення і економіки, і доходів українців.

Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ, передає Obozrevatel. У прогноз Національного банку закладено припущення про збереження активної міжнародної фінансової підтримки у наступні роки та укладання нової програми з МВФ.

Що буде з цінами. 2022-го вони зростуть на 30%, наступного року – на 21%. 2024-го зростання цін очікується на рівні 10%.

Що буде із економікою. 2022-го економіка скоротиться майже на 32% через руйнівні наслідки повномасштабної війни. Але наслідки війни обмежуватимуть відновлення, тож у 2023-2024 роках темпи зростання ВВП становитимуть близько 4-5% на рік.

Що буде з безробіттям. Безробіття цього року становитиме майже 30%. Відновлення економіки наступні роки призведе до пожвавлення попиту робочої сили і зниження рівня безробіття. Втім, воно залишатиметься вищим за свій природний рівень через втрати економіки та поглиблення диспропорцій, пов’язаних з війною.

Що буде із зарплатами. Номінальні зарплати цього року знизяться на 12-13%, а в реальному вимірі (тобто з вирахуванням інфляції) – на чверть з огляду на зниження фінансової стійкості підприємств та значну конкуренцію між претендентами на роботу.

Через збереження дефіциту кваліфікованої робочої сили в окремих секторах та значних диспропорцій на ринку праці номінальні зарплати наступного року зростуть майже на третину та перевищать довоєнний рівень, а у 2024 році – ще на 28%. Однак підвищення зарплат у реальному вимірі буде досить повільним, враховуючи високу інфляцію і нижчу за довоєнну продуктивність.

До кінця 2023 року 55% українців вважатимуться бідними — Світовий банк

За даними регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі, 25% населення України житимуть у бідності до кінця року (порівняно з трохи більше ніж 2% до війни), а до кінця наступного року ця цифра може зрости до 55%.